Субота, 23 Жовтня, 2021
додому Львів ЦВК оголосила остаточні результати виборів у Білорусі | По всьому світу організовують...

ЦВК оголосила остаточні результати виборів у Білорусі | По всьому світу організовують акції

Українці в Україні та Діаспорі протягом останнього тижня уважно стежать за розвитком ситуації у Білорусі, щиро бажаючи білорусам здолати диктаторський режим та вирватися з-під кремлівської “опіки”. Про це пише Diaspora.ua.

За остаточними результатами у Лукашенка 80,1%, а у Тіхановської 10,1%.  У Києві, Львові, Дніпрі та низці інших українських міст відбуваються акції на підтримку народу Білорусі у боротьбі за свободу. Аналогічні акції відбуваються і в містах з великою українською діаспорою, зокрема учора потужний мітинг відбувся у Торонто. Заяву про солідарність з білоруським народом та з вимогою звільнити затриманих оприлюднив Український Конґресовий Комітет Америки (УККА) – провідна громадсько-політична організація української діаспори в США.

Підтримка українцями білорусів зумовлена не лише сусідством країн, а й близькістю обох народів протягом століть, подібністю їхніх культур та усвідомленням спільних проблем і ворогів їхньої свободи. Так само, як 6-7 років тому українці постали проти авторитаризму і зросійщення, обравши курс на демократію і Європу, і заплативши (й продовжуючи платити нині) за це життями, кілька днів тому білоруси стали на цей шлях. І так само як на українському Майдані, у Мінську та інших містах проти мирних протестувальників і просто перехожих з особливою жорстокістю діють російські силовики. Кількість затриманих (фактично, викрадених) сягає кількох тисяч, сотні поранених, тисячі побитих, є загиблі через свавілля силовиків. Тож природно українці вболівають і бажають білорусам перемогти.

Неможливо не згадати і про Михайла Жизневського – білоруса, героя України, активного учасника Майдану, який загинув 22 січня 2014 року, ставши однією з перших жертв у боротьбі за свободу українців.

Поряд з тим видається важливим згадати й про українську громаду в Білорусі, хоча чисельно вона відносно велика. За переписом 1989 року там проживало 291 008 українців, у 1999 році – 237 тисяч, а в 2009 році – лише 158,7 тисяч. Найбільше українців (40 тис., або 2,9 % населення) мешкає у Берестейській області. Це переважно автохтонні українці, як і в Гомельській області.

Корінне населення Берестейського регіону дослідники другої половини XIX століття відносили до українського, яке розмовляло «малороссийским наречием». Так, згідно з переписом 1897 року, у Гродненській губернії нараховувалось 362,5 тис. українців, що становило 22,6 % всього населення губернії. Українці складали абсолютну або відносну більшість населення у Берестейському (140 561 – 64,4%), Кобринському (146 789 – 79,6%), Більському (64 256 – 39,1%).

kyiv

Зародження та розвиток тут українського руху пов’язані з революційними подіями в Російській імперії 1917 року. Так 28 березня 1917 року у Мінську відбувся український мітинг, в якому взяли участь близько 1000 осіб. Одноголосно було ухвалено резолюції про автономію України та демократизацію Російської імперії і впровадження республіканського ладу. Також на зборах було утворено виконавчий комітет Української організації у Мінську на чолі з Симоном Петлюрою. В 1927-1937 рр. на Гомельщині та Берестейщині було організовано шість українських національних сільрад.

lviv

У сучасній Білорусі українське населення, зазвичай ідентифікує себе як білорусів, хоч відносна частка українців у сучасних Брестській і Гомельській областях Білорусі вища, ніж у країні загалом і сягає 3-4 % населення, а в центральних і північних районах вона становить менше, ніж 1 %. Найчисельніша українська громада мешкає в околиці міста Кобринь Брестської області.

toronto

Провідною українською громадською організацією в Білорусі є Білоруська асоціація українців «Ватра», яке об’єднує низку українських громад «Обрії» в м. Колодищі, Товариство українців «Заповіт» також у Мінську, громадське об’єднання «Центр української культури „Січ“» у Мінську, культурно-просвітницьке Товариство «Краяни» у Мінській області, «Верховина» у Гомелі, «Дніпро» у Могильові, «Радислав» у Вітебську, Гроденське культурно-освітне об’єднання «Барвінок» у Гродно.

ukka

Водночас назагал обставини для виявлення національної ідентичності та розвитку культури, а тим більше – створення громадсько-політичних організацій, українців у Білорусі є несприятливими. Спостерігається активна культурна асиміляція українців. Причому, як і білоруси українці в Білорусі русифікуються. Так, якщо у 1989 році 38 % українців Білорусі називали рідною російську мову, то у 2009 році – вже 61,2 %.

Новини від “Батяр” в Telegram. Підписуйтесь на наш канал!

Нагадаємо, президент Зеленський підписав указ про запровадження безвізового режиму для громадян Китаю.

 

Христина Карп'юк
Христина Карп'юк
Мешканка культурної столиці України. Львів'янка, яка пишається своїм містом. Маю, що розказати та чим закохати Вас у старовинне та водночас надзвичайно модернове місто Лева.

Most Popular

Recent Comments