Вівторок, 24 Травня, 2022
додому Львів Цукерні та кав'ярні Львова | Розвиток закладів у місті Лева століття назад

Цукерні та кав’ярні Львова | Розвиток закладів у місті Лева століття назад

Напевно, у багатьох людей культурна столиця України асоціюється з кавою. Чи то через рекламу, чи через її аромати на затишних вуличках міста, чи завдяки галичанину Кульчицькому Юрію-Францу, який привіз каву до Львова. Якраз тоді почалася нова епоха у розвитку міста: кав’ярні, цукерні.

По-особливому ставилося до кави жіноцтво. Траплялося, що деякі пані брали її із собою до церкви, аби випити після причастя. Спершу традиції кавування у Львові творились у цукернях. В цих кондитерських до кави пропонували випечені тут же свіжі тістечка. Місцева еліта, себто художники, письменники, журналісти, любила проводити час у цукернях Костецького та Ротляндера. Цукерня Александера Бенецького відрізнялася вершковим та фруктовим морозивом, яке подавали у хрустких трубочках. Це було рідкістю на той час. Улюбленим місцем дітей була цукерня Людвіка Залевського.

kavyarnya

Вже невдовзі чоловіки стали домінувати у закладах міста, а жінки займалися облаштуванням дому і турботами про кухню, чоловіки проводили час за бесідами у кав’ярнях, що тоді вважалися чоловічим простором: чоловіки тут переважали й серед персоналу, і серед відвідувачів. Взагалі, кав’ярні називали «третім простором»: не до кінця публічним і не до кінця приватним. Тут можна було як вести особисту бесіду, так і зсунути столики, щоби залучити більше співрозмовників. Кав’ярень у Львові було багато – через це до нас дійшло традиційне сприйняття Львова як міста кави.

zerna

Згодом у світі розпочинається промислова революція, що тільки пришвидшує процес споживацької. Споживання стає частиною міського простору і стосується не лише побуту: люди починають святкувати дні народження, Різдво та інші свята із подарунками, купують речі для дітей, які якраз з’являються за потребою та можливостями суспільства.

Розширюється й видозмінюється і сам споживацький міський простір: з’являються маленькі крамнички, кав’ярні, цукерні, модернізуються базари, а також облаштовуються пасажі, а за ними – універмаги, що є завершальним продуктом споживацької революції.

Новини від “Батяр” в Facebook та Instagram. Підписуйтесь!

Читайте також: Зараз ви саме там, де повинні бути | Досить переживати

Пан Василь
Пан Василь
Активний новинач зі Львова. Галичанин, натхненний старовинним містом Лева. Живу за трьома принципами: знати, любити, і жартувати.

Most Popular

Recent Comments