П’ятниця, 20 Травня, 2022
додому Розваги Топ 10 найкрасивіших міст України | Куди поїдемо влітку?

Топ 10 найкрасивіших міст України | Куди поїдемо влітку?

Дослідження провів Український дощ.

10. Жовква

жовква

З 1951 по 1991 старовинна Жовква називалася Нестеров на честь відомого російського авіатора часів Першої світової Петра Нестерова, який першим у світі у передмісті Жовкви виконав «мертву петлю».

Районний центр Львівської області, Жовква розташована за 35 кілометрів від українсько-польського кордону, на роздоріжжі міжнародних автошляхів на Польщу та Прибалтику. Була заснована у 1368 році, а міські права отримала у 1603. Відома як місто ремісників, славилася самобутньою школою різьби по дереву.

Древня межа земель та князівств Червоної Руси — Галичини, Волині, Звенигородського, Белзького князівств. Біля підніжжя гори Гарай (365 м) перетиналися важливі торгівельні шляхи Червоної Русі.

У XVII столітті Жовква стала резиденцією польського короля Яна III Собеського, який зіграв значну роль у розбудові міста. Взагалі, Жовкву збудовано за принципом “ідеальних міст” доби Ренесансу.

До видатних історико-архітектурних ансамблів відноситься добудова історичної Ринкової площі із замком 1594 р., костелом Св. Лаврентія XVII ст., Василіанський (XVII–XX ст.) і Домініканський (XVII–XVIII ст.) монастирі. Високу художню цінність мають зразки дерев’яного зодчества та синагога в стилі Ренесанс. На невеликій території історичного центру знаходиться близько 55 пам’яток архітектури, в тому числі і світового рівня.

9. Кам’янець-Подільський

подільський

Ще за часів Київської Русі наприкінці XII століття на місці Кам’янець-Подільського стояли дерев’яні захисні споруди, збудовані князем Данилою Галицьким для боротьби з монголо-татарськими ордами.

Королівське місто в складі Речі Посполитої, головна адміністративно-територіальна одиниця Західного Поділля, місто є безумовно одним з найкрасивіших в Україні.

Більше того, протягом півтора роки, з 22 березня 1919 по листопад 1920 тут була столиця Української Народної Республіки.

У Кам’янці-Подільському численні історико-архітектурні пам’ятки — Національний історико-архітектурний заповідникІсторичний музей-заповідникЗамок (XIV—XVI століття, перебудований у XVII—XVIII столітті), Петропавлівський кафедральний костел (XVI століття), дерев’яна Хрестовоздвиженська церква (XVIII століття) тощо.

Кам’янець-Подільський називають «містом семи культур» за кількістю національностей, що робили внесок у його розвиток. У різні часи на території міста проживали українці й поляки, євреї, литовці, турки і татари і вірмени.

8. Чернівці

чернівці

Як тільки не називають столицю Буковини, і «український Париж», і «українська Венеція», і «місто Гаррі Поттера». Дивовижно красиве місто з вишуканою оригінальною архітектурою і затишними, майже камерними, вулицями. Безумовною прикрасою його є Чернівецький національний університет ім. Юрія Федьковича. Він вражає як своїм неймовірним зовнішнім виглядом, так і таємничою своєю історією. Його було відкрито 4 жовтня 1875 р. згідно з указом австрійського цісаря Франса Йосифа і тоді він складався всього з 3 факультетів: філософського, теологічного та юридичного. Нині на 16 факультетах університету навчаються майже 13 тис. студентів. Легенди цього вищу потребують окремого опусу.

7.Чернігів

чернігів

На півночі України лежить місто, яке сприймається радше як музей просто неба, ніж просто давнє місто. Це стровинний Чернігів.

Його початкова історія окута містикою, легендами, переказами і гіпотезами.

Достовірно відомо, що перше поселення на території сучасного Чернігова виникло 3 тисячі років тому над річкою Стрижень, яка нині протікає через центр міста. Протягом III–VII ст. нашої ери в межах міста існувало вже кілька ранніх слов’янських поселень. Початок безперервного існування Чернігова поклало поселення сіверян, які оселилися поміж річками Стрижень та Десна у ІХ сторіччі.

Перша літописна згадка про Чернігів датується 907 роком, коли князь Олег здійснив похід на столицю Візантійської імперії Константинополь. Після успішного завершення походу Олег уклав з імператором договір, у якому серед міст Русі на почесному другому місці після Києва стояв саме Чернігів.

6. Вінниця

вінниця

Чарівне місто у Центральній Україні на берегах Південного Бугу,  Вінниця, славиться не лише своєю багатою історією, але й різноманітними відзнаками, якими її неодноразово нагороджували і навіть визнавали найкомфортнішим містом в Україні.

вінниця

Історія міста доволі цікава. Заселені ці території були ще з давніх часів. З середини X століття тут жили племена уличів і тиверців, що входили до складу Київської Русі. Потім понад 100 років на місці Вінниці панувала Золота Орда. В другій половині XIII століття тут був створений Подільський улус, який ділився на тьми (округи). Згідно з літописними джерелами, управляли цим улусом три татарських брати — «отчичі та дідичі Подільської землі» Котлубей, Хачибей і Дмитро. А після того, як війська литовського князя Ольгерда взяли верх над татарами і їх спільником Дмитром, Поділля відійшло під владу литовського князівства. Пізніше за Люблінською унією 1569 року Вінниця входила до складу Польщі, а у 1640 році отримала Магдебурзьке право.

5. Донецьк

донецьк

Внаслідок збройної агресії Росії проти України «шахтарська столиця» України місто Донецьк перейшло під контроль російських військ і нині визнане Верховною Радою України тимчасово окупованою територією.

донецьк

До початку агресії Донецьк був справжнім промисловим та фінансовим мегаполісом України, центром найбільш економічно розвиненого регіону, в якому було сконцентровано високий промисловий і науковий потенціал, розвинена інфраструктура й виробнича база, на високому рівні був спорт і масові видовища.

До війни в місті працювало понад 20 000 підприємств малого і середнього бізнесу, а обсяг виробництва сягав понад 50 млрд грн.

4. Харків

харків

Заснування Харкова козаками міцно закарбувалося в усній народній традиції. В одному з численних переказів розповідається про міфічного козака Харка, який нібито заснував місто. Йому навіть встановили па­м’ятник. Серед засновників також згадується і козак Іван Каркач – особа насправді легендарна. Проте з архівних документів випливає, що, найімовірніше, загін козаків у 1654 році очолював отаман Іван Кривошлик, а не міфічний Харка або Каркач. І саме йому мають бути віддані лаври харківського осадчого. Між тим це всього лише історія, а Харків місто насправді молоде і дуже жваве.

парк харкова

Харків сьогодні це одне з найбільших міст України, де мешкає близько 1,5 млн осіб. Місто, що розкинулося на площі понад 300 кв.км, з півночі на південь на 24 км, зі сходу на захід – на 25 км. має понад 2,5 тисяч проспектів і площ, вулиць і провулків. Тут розкішні парки, чисті сквери, численні фонтани, величні собори і багато кав’ярень і ресторацій.

фонтан харків

Харків – найбагатша агломерація і один з найбільших промислових центрів України. За науковим і освітнім потенціалом Харків посідає друге місце в країні. Вперше в Європі у Харкові було розщеплено атом, досліджено природу надпровідності, створено найбільший радіотелескоп, розроблено основи теорії коливань в плазмі, процесів розсіювання повільних нейтронів у кристалах.

У міста величезний спортивний потенціал. Тут працюють 19 стадіонів, 850 спортивних майданчиків, 363 спортивних зали, 19 басейнів, понад 40 тенісних кортів і сучасний гольф-клуб. Тут тренувалися світові і олімпійські чемпіони. Тут базується один з найкращих футбольних клубів країни – “Металіст”.

3. Одеса

одеса

Красуня Одеса має цікаву і драматичну історію, неперевершену імперську архітектуру, своєрідний місцевий колорит та гумор, про який без перебільшення знають у всьому світі.

парк одеси

Одеса – найбільше місто на півдні України і одне з найдавніших поселень північного Причорномор’я з історією, яка сягає кількох тисяч років. Неодноразова зміна назви, етносу, мови і держави яскраво відобразилося на населенні Одеси: одесити вважали і вважають себе виключно громадянами Одеси і нічого більше.

Колись це місце населяли скіфи, потім греки, потім римляни, потім гуни, потім авари, болгари, хозари і угорці, аж поки давньослов’янські племена тиверців та уличів не стали домінувати тут на повну силу.

2. Львів

львів

Історія Львова дивовижна. Місто, збудоване понад 760 років тому на перетині важливих торгівельних шляхів, неодноразово переходило з рук у руки під володарювання різних європейських країн і монархів. Унікальним чином місто зуміло перебрати від кожного зі своїх загарбників певну частину культури, традицій і знань.

леополіс

Достеменно відомо, що Львів було засновано у часи правління Данила Романовича з династії Рюріковичів. Перша згадка про місто датується 1256 р. Назване місто на честь сина князя Данили Галицького Лева – Львовом.

У середині XIV ст. місто захопив Казимир ІІІ, і відтоді Львів на більш ніж 400 років став частиною королівства Польщі. У 1356 р. місту було надано магдебурзьке право. Католики з німців і поляків, русини, вірмени та євреї сформували тут свої національні громади та квартали.

статуя

Внаслідок «Великої пожежі» 1527 р. було майже повністю знищено обличчя середньовічного Львова. Згодом за проєктами італійських архітекторів місто прибрало зовсім нового вигляду – ренесансного.

Завдяки діяльності церковних організацій, Львівської братської школи та Львівського єзуїтського колегіуму у місті розвивалась освіта, наука, було зібрано чимало музейних колекцій та започатковано книгодрукування кирилицею і латиною.

місто

У середині XVII ст. у місті сформувалося вже понад 30 ремісничих цехів, а проживало близько 25 тис. осіб різних національностей. Стіни Львова витримали облогу козацького, турецького та московського війська, але місто було взяте штурмом шведською армією Карла XII у 1704 р.

Унаслідок першого поділу Речі Посполитої у 1772  Львів потрапив під владу австрійської корони і незабаром став столицею провінції «королівства Галичини та Володимирії».

університет

Відповідно до ідей просвітництва та «Йозефінської касати» місто значно змінило свій вигляд. Було розібрано середньовічні мури, а на їхньому місці прокладено нові вулиці.

Згідно з наказом імператора чимало монастирів та церков перетворили на урядові приміщення: митниці, в’язниці, бібліотеки і т.д. Навколо старого Львова постала нова австрійська забудова у стилі класицизм. Національні громади міста опинились у рівному правовому становищі перед австрійською короною. У другій половині ХІХ ст. місто пережило справжнє піднесення в економіці та культурі.

Поряд з економічним піднесенням відбувався і культурний поступ. Після засклепіння р.Полтви на місці сучасного проспекту Свободи новий центр міста було довершено будівлями Оперного театру та Національного музею. Але стрімкий розвиток політичного, економічного та культурного життя одного з найпривабливіших міст Австро-Угорської імперії перервав початок Першої світової війни.

оперний

1. Київ

собор

У 1982 році Київ пишно відзначив свій 1500-літній ювілей. Проте ця дата реально була компромісом між найдавнішою згадкою міста у вірменських літописах і літописною датою заснування Київської Русі. Москва ніяк не хотіла погоджуватися з тим, що найдавніше поселення на території Києва існувало ще 2500 років тому і дату було вибрано ледь не навмання. Про численні згадки у Матенадарані, найбільшому у світі сховищі давньовірменських рукописів, вирішили забути. Проте у багатьох аналах світу існує згадка про відвідини Київських пагрбів святим апостолом Андрієм Первозваним, який жив на початку І століття нашої ери. За легендою саме на тому місці, де апостол встановив хрест, згодом архітектором Растреллі було збудовано Андріївську церкву.

церква

Так чи інакше столиця України є одним з найбільших і найстаріших міст Європи. За «Повістю временних літ», Київ було заснувано на «шляху із варягів у греки» полянським князем Києм і його братами Щеком і Хоривом та сестрою Либідь. Згідно з археологічними даними початок безперервного розвитку Києва датується V сторіччям нашої ери.

київ

Київ у різні часи був столицею Русі, Київського князівства, Великого князівства Руського, Української Народної Республіки, Української Радянської Соціалістичної Республіки та Української Держави тощо. Називали Київ по-різному: і Азагоріум, і Куяба, і Кьонугард, і навіть Манкермен. Минають сторіччя і навіть тисячоліття, а древній Київ дедалі молодшає на очах.

мегаполіс

Старовинний Київ був побудований на правому березі Дніпра, на семи пагорбах Київського плато, густо порізаного сіткою ярів на окремі височини: Печерські пагорби, гори Щекавицю, Хоревицю, Батиєву, Лису та інші. Саме на цих пагорбах у 1051 році Ярославом Мудрим було побудовано печерний монастир світового значення – Києво-Печерську Лавру.

лавра

Місто з давніх давен було одним із центрів міжнародної торгівлі з Візантією, Скандинавією, Західною Європою та мусульманським світом. Є згадки про те, що у доварязький період Київ був ледь не найбільшим хазарським базаром у Європі, одною з ключових точок знаменитого Шовкового шляху. А після хрещення Русі у 988 році став важливим центром митрополії Константинопольського патріархату.

парк

Батяр у Telegram:point_right: https://t.me/lvivbatyar

На основі: https://ukrrain.com/najkrasivishi_mista_ukraini._2019.html

 

Христина Карп'юк
Христина Карп'юк
Мешканка культурної столиці України. Львів'янка, яка пишається своїм містом. Маю, що розказати та чим закохати Вас у старовинне та водночас надзвичайно модернове місто Лева.

Most Popular

Recent Comments