Середа, 6 Липня, 2022
додому Життя «Так» і «ні» важать однаково | Батяр

«Так» і «ні» важать однаково | Батяр

«Підвезти тебе до автовокзалу?» – запитала Хайді, літня швейцарка, подруга нашої сім’ї. Я збиралася в місто з її дачі, йти пішки до зупинки кілометра 3-4, а потім ще невідомо скільки чекати маршрутку, а від автовокзалу ходить багато транспорту в місто, та й гуляти мені не дуже хотілося.

Я хотіла сказати: «Так, підвезіть, будь ласка», – але в цьому випадку Хайді доведеться переодягатися з дачних штанів, відкривати ворота, виганяти машину з саду, витрачати час і везти мене. І мені від цього моторошно ніяково, тому я починаю говорити щось на кшталт: «Та ні, не треба, я пройдуся напевно …» Хайді відчуває суперечність між тим, що я говорю, і тим, чого мені хочеться, і, трохи дратуючись, питає ще раз: «Так, може, все-таки підвезти?»

Я знову відмовляюся, намагаючись бути ввічливим, мовляв, не хочу обтяжувати.

І тут Хайді викладає мені урок, який виручає мене ось уже 10 років.

tak ni

«Знаєш, в нас у Швейцарії кажуть:« Так »і« ні »важать однаково. Якщо я пропоную тебе підвезти, то мені все одно, скажеш ти «так» або «ні». Я готова до будь-якої твоєї відповіді, мені не важко проїхатися з тобою до автовокзалу, так само як легко – залишитися вдома. Але ти вигадуєш, ніби один з варіантів зручніший для мене іншого, і вибираєш його, хоча це не те, що зручно тобі. У нас так часто роблять. Але я хочу, щоб ти розуміла, якби мені не хотілося тебе везти, я б нічого не запропонувала. Якщо тобі дають вибір, одна твоя відповідь рівнозначна іншій. Так тебе підвезти?»

І я сказала «Так!», Просто і ясно. Тому що мені було куди зручніше і швидше доїхати до автовокзалу на машині. І я була вдячна Хайді за те, що вона підвезла мене, а ще більше за те, що навчила такому простому правилу.

«Так» і «ні» важать однаково – ось, що я повторюю всередині себе, кожен раз, коли думаю, що моя відповідь не сподобається співрозмовнику.
«Так» і «ні» важать однаково – це про те, що ми всі рівні та вільні.
«Так» і «ні» важать однаково – не поверхове правило етикету, а основа екологічних щирих відносин.
«Так» і «ні» важать однаково – і не треба сподіватися, що інший здогадається, чого вам насправді хочеться.

Коли дозволяєш собі бути прямим і відкритим, даєш цю свободу й іншим.

vidkrytist

На будь-яке запитання або пропозицію треба бути готовим почути як позитивну, так і негативну відповідь. А якщо одна з відповідей для мене краще, то я повідомлю про це своєму співрозмовнику і сформулюю по-іншому.

Наприклад, замість нейтрально-ввічливого «Зайдеш в гості?», В залежності від того, чого я хочу, можна сказати: «Заходь, я буду радий з тобою попити чаю і поговорити!» (Припускаючи, що наші бажання можуть і не збігтися) або «Я б запросив тебе в гості, але сьогодні втомився і хочу побути на самоті».

Пам’ятаю, як мої стосунки з подругою вийшли на новий рівень близькості. Вона запитала:
– Ти ж візьмеш участь в організації нашого фестивалю?
– Чесно кажучи, ні, я себе в цьому не бачу. Не хочу нічого організовувати. – відповіла, внутрішньо готуючись до подальшого опору домовленостям.
– О, знаєш, як приємно – запитав – отримав відповідь – пішов далі.

Знаю. Це сила визначеності.

vyznachenist

Складніше, коли людина не звикла, що «так» і «ні» важать однаково. Тоді замість простої однозначної відповіді на кожне «Поїдеш з нами?» і «Зможеш допомогти?» починаються розповіді, який складний там намічається день, скільки всього потрібно встигнути, і як людина буде намагатися всім догодити, скрізь і все встигнути, нікого не розчарувати. Мені зазвичай сумно таке слухати.

А починається воно в дитинстві. Ми вчимося вгадувати, яку відповідь хочуть від нас почути, замість того, щоб прислухатися до себе. Ми рано дізнаємося, що на питання: «Тобі подобається в садку?» і «Хочеш супчик?» – є тільки одна бажана відповідь для нашої бабусі. Дізнаємося, що відмова від нудного подарунка або нецікавого походу в музей, бачте, засмутить наших далеких родичів. Дізнаємося, що треба бути ввічливим і йти іншим назустріч. Дізнаємося, що і питання-то нам поставити просто за звичкою і з ввічливості, а до реальних наших відповідей нікому немає діла.

Добре, що ми виросли й можемо більше не грати в цю гру. І не вчити цій брехні своїх дітей.

doroslishannya

У кожного з нас є право просто просити й з вдячністю приймати подарунки, пропозиції, допомога і любов інших, так само як і право відмовлятися, не погоджуватися, закриватися і відстоювати свої кордони без почуття провини.

«Так» і «ні» важать однаково, ви згодні? (І ставлячи це питання таким чином, я маю на увазі, що будь-які ваші відповіді мені рівнозначно цікаві!)

Новини від “Батяр” в Facebook та Instagram. Підписуйтесь!

Читайте також: Вміти почекати – головний секрет щастя

Пан Василь
Пан Василь
Активний новинач зі Львова. Галичанин, натхненний старовинним містом Лева. Живу за трьома принципами: знати, любити, і жартувати.

Most Popular

Recent Comments