Вівторок, 24 Травня, 2022
додому Життя Феномен Марти Пітчук | Історія берегині західноукраїнського мистецтва

Феномен Марти Пітчук | Історія берегині західноукраїнського мистецтва

Марта Пітчук – феномен західноукраїнського мистецтва. У свої 27 дівчина написала понад сотню картин, розмалювала з десяток будинків та мала декілька персональних виставок. Родом з Івано-Франківська, Марта закінчила Косівський інститут прикладного й декоративного мистецтва за спеціальністю ”монументальний живопис”, а у Львівській академії друкарства здобула фах ”художник-ілюстратор”.

Як пише ukrrain.com дівчина зізнається, що її життя розділилося до серії “Мотанка” – і після. Цикл славетних робіт почався випадково. Коли в старенькій сільській хатинці Марта знайшла чільце (традиційний гуцульський головний убір). Але не таке, як сьогодні продають на базарах, з пластику, – а металеве, старовинне. Дівчина дуже здивувалась, оскільки вважала себе обізнаною в історії та культурі, а тут виявилось, що чільце може бути різним, а вона живе тут і не знає які були головні убори в українських горян.

Марта почала шукати регіональні особливості. Пірнувши з головою у свої дослідження, мисткиня виринула на світ разом зі своїми яскравими і чуттєвими “Мотанками”.Марта Пінчук

Серія робіт Марти Пітчук «Мотанка» налічує близько 40 картин і зображує жінок у старовинному українському вбранні. Найбільше гуцулок, та є також і красуні з інших регіонів України.Мотанка

На полотнах передані вітер, непокірність як відбиток характеру зображеної жінки. Кожен образ – вольовий, гордий, заглиблений у себе.

У героїнь серії “Мотанки” закриті лиця, але насправді кожна має обличчя. Художниця їх прописує повністю – з повіками і зіницями. Робить готовий портрет, а потім закриває його – щоб мотанка мала душу і характер, навіть якщо його не видно.Картин

 

У картинах поєдную минуле з сучасним. Мотанка – прадавній український оберіг. Лялька попередніх століть зливається в одне ціле із жінкою з плоті й крові. Така мотанка уже не предмет, а особистість – зі своїми думками й поглядами. Вона – втілення минулого, що ожило. Хотіла втілити ідею, що українки – непокірні. Жваві, з характером. Непрості. Вони всі трохи мольфарки. У мене є гуцульське коріння. Може, воно так впливає.” – розповідає МартаПолотно

Молода художниця чаклує пензлем не лише над полотном, але й на стінах багатоповерхівок. Разом зі своїм чоловіком Марта прикрашає українські міста вишуканими муралами. Серед щасливчиків вже є Стрий, Чернівці, Коломия, Більшівці, Хмельницький, Івано-Франківськ і Ворохта.

на стінах

Між іншим, ті з вас, хто їздив автівкою у Карпати, щоб підкорити Говерлу, мали бачити цей мурал на старовинному кам’яному мості. Талановита сімейна пара зобразила на стінописах чоловіка та жінку у гуцульському вбранні.

Я вважаю, що сучасний український художник, повинен пропагувати українське. В своїх картинах хочу показати те, що наше традиційне може бути сучасним, стильним, іти в ногу з часом, але при цьому підкреслювати нашу глибину і традиції“, – поділилася художниця.

Також маємо можливість підгледіти за процесом чаклування над “Мотанками”, у художній майстерні мисткині.

Твори художниці зберігаються у приватних колекціях Англії, Німеччини, Чехії, Італії, Аргентини, США та Канади. Марта Пітчук брала участь у багатьох групових та персональних виставках в Києві, Львові, Харкові, Івано-Франківську, Луцьку. У 2019 році представляла Україну в груповій виставці українського арт-проєкту “Генезис”, Dancing House Gallery, Чехія.

Пишаємось талановитими українцями і бажаємо ще більше натхнення і творчості мистецьким серцям!

Батяр у Telegram:point_right: https://t.me/lvivbatyar
Христина Карп'юк
Христина Карп'юк
Мешканка культурної столиці України. Львів'янка, яка пишається своїм містом. Маю, що розказати та чим закохати Вас у старовинне та водночас надзвичайно модернове місто Лева.

Most Popular

Recent Comments